Kutsal Kitap | Notlarım |

Tevrat & Zebur İncil
Bölüm
[>>>2]
EZRA

Koreş`in Duyurusu

(2Ta.36:22-23)

BÖLÜM 1

1 Pers Kralı Koreş`in krallığının birinci yılında RAB, Yeremya aracılığıyla bildirdiği sözünü yerine getirmek amacıyla, Pers Kralı Koreş`i harekete geçirdi. Koreş yönetimi altındaki bütün halklara şu yazılı bildiriyi duyurdu:

2 Pers Kralı Koreş şöyle diyor: `Göklerin Tanrısı RAB yeryüzünün bütün krallıklarını bana verdi. Beni Yahuda`daki Yeruşalim Kenti`nde kendisi için bir tapınak yapmakla görevlendirdi.

3 Aranızda O`nun halkından kim varsa Tanrısı onunla olsun. Yahuda`daki Yeruşalim Kenti`ne gidip İsrail`in Tanrısı RAB`bin, Yeruşalim`deki Tanrı`nın Tapınağı`nı yeniden yapsınlar.

4 Krallığımda yaşayan yerliler, sürgün oldukları yerlerde sağ kalmış olanlara altın, gümüş, mal ve hayvanlar sağlamakla birlikte Yeruşalim`deki Tanrı`nın Tapınağı`na gönülden sunular sunsun.`”

Sürgündekilerin Yeruşalim`e Dönüşü

5 Böylece Yahuda ve Benyamin oymaklarının boy başları, kâhinler*, Levililer ve ruhları Tanrı tarafından harekete geçirilen herkes, RAB`bin Yeruşalim`deki Tapınağı`nı yeniden yapmak için gidiş hazırlıklarına girişti.

6 Komşuları gönülden verdikleri armağanların yanısıra, altın, gümüş kaplar, mal, hayvan ve değerli armağanlarla onları desteklediler.

7-8 Pers Kralı Koreş de Nebukadnessar`ın Yeruşalim`deki RAB`bin Tapınağı`ndan alıp kendi ilahının tapınağına koymuş olduğu kapları çıkardı. Bunları hazine görevlisi Mitredat`a getirterek sayımını yaptırdı ve Yahuda önderi Şeşbassar`a verdi.

9 Sayım sonucu şuydu: 30 altın leğen, 1 000 gümüş leğen, 29 tas,

10 30 altın tas ve birbirinin benzeri 410 gümüş tas, 1 000 parça değişik kap.

11 Altın ve gümüş eşyaların toplamı 5 400 parçaydı. Sürgünler Babil`den Yeruşalim`e dönerken Şeşbassar bunların hepsini birlikte getirdi.


Türkçe Kutsal Kitap'ta arama yapmak için, yukarıdaki kutuya aradığınız kelimeleri yazın. Eski Antlaşma (Tevrat & Zebut) ya da Yeni Antlaşma'yı (İncil) seçtikten sonra Ara tuşuna basın. Bulgu sonuçlarının yanındaki yıldız simgelerine tıkladığınızda, bu ayetler notlarım bölümüne eklenecektir. Ayrıca Kutsal Kitap okuma bölümünde de böyle bir seçenek bulunmaktadır. Seçili ayetleri notlarım bölümünden silmek için, yine bu yıldız simgelerine tıklamanız yeterlidir.

© Eski Antlaşma (Tevrat & Zebur)- Turkish Bible Society. © Müjde (İncil) - Yeni Yaşam Yayınları.
Powered By Kutsal Kitap Com
© 2005
Bütün Hakları Saklıdır